Nowoczesny magazyn

 Pobierz bezpłatnie 
NAJNOWSZE WYDANIE DWUMIESIĘCZNIKA
„Logistyka a Jakość”

Temat numeru: Platformizacja łańcucha dostaw

Szanowni Państwo,

Jak wskazują autorzy najnowszego raportu „The Logistics Trend Radar” – eksperci DHL Trend Research – wyraźnym trendem biznesowym ostatnich lat jest pojawianie się nowej generacji, gigantycznych platform technologicznych. Platformy sprzedażowe takie jak Amazon, AliExpress czy rodzime Allegro już wiele lat temu zmieniły podejście do zakupów. Świątecznych prezentów na popularnych marketplace’ach szuka większość internautów. Ta zmiana przeniosła się także do świata biznesu. Z zaciekawieniem obserwuję rozwój biznesowych platform sprzedażowych. Czy możemy mówić także o platformizacji łańcucha dostaw? Zdecydowanie tak. Z jednej strony przyzwyczajenia związane z doświadczeniem zakupowym online, a z drugiej – potrzeba cyfryzacji procesów napędzają rozwój komunikacji i współpracy biznesowej w tym właśnie kierunku. O tym więcej w Temacie numeru tego wydania.

– Sytuacja stała się na tyle poważna i bezprecedensowa, że kilku wiodących operatorów logistycznych zdecydowało się na zawieszenie obowiązujących kontraktów handlowych z klientami poprzez odwołanie się do klauzuli siły wyższej (force majeure) – mówi o wpływie pandemii COVID-19 na fracht lotniczy Cezary Ratyński z DB Schenker. W dziale Raport więcej o tym, jak większość połączeń została skasowana w marcu br., co wydarzyło się w podniebnym transporcie w kolejnych miesiącach i jaka szansa na rozwój tego biznesu nieoczekiwanie spadła z nieba.

„Oh deer! What a year…” to słowa, które nasuwają się nam na myśl o kończącym się 2020 r. Dla logistyki (i nie tylko) był to czas zamętu i wielu nieoczekiwanych zmian. W nadchodzące święta, nieważne czy spędzane w rodzinnym gronie, czy zdalnie przed ekranami komputerów, życzymy Wam powiewu normalności, odrobiny spokoju i tony mobilizującej energii.

Miejmy nadzieję, że nadchodzące w przyszłości zmiany będą zaskakiwały wyłącznie pozytywnie, a „oczko” 2021 roku mrugnie do nas z sympatią.

Tymczasem, życzymy Państwu także dobrej lektury,

Redakcja „Logistyki a Jakość”